Opel MW Auto
Sprzedaż i serwis samochodów Opel
Opel Corsa: historia sukcesu w pięciu aktach

Opel Corsa: historia sukcesu w pięciu aktach

Corsa A dysponowała nadwoziem o zwartej sylwetce i długości zaledwie 3,62 metra. Charakteryzowała się mocnymi, wyraźnie podkreślonymi nadkolami, jak w samochodach rajdowych...

Aktualności


2014-09-07

Opel Corsa: historia sukcesu w pięciu aktach

Droga na podium: 12,3 mln egzemplarzy Corsy sprzedanych w ciągu 32 lat

Akt pierwszy: 1982 – 1993

Corsa A dysponowała nadwoziem o zwartej sylwetce i długości zaledwie 3,62 metra. Charakteryzowała się mocnymi, wyraźnie podkreślonymi nadkolami, jak w samochodach rajdowych, i współczynnikiem oporu aerodynamicznego 0,36 - wyjątkowo, by nie powiedzieć, rekordowo niskim dla tej klasy pojazdów. Główny projektant Erhard Schnell stworzył mały, sportowy samochód o prostych i zdecydowanych liniach, który miał zachwycić szczególnie „panów domu”. Flagową wersją była stukonna Corsa GSi, ale ten model Opla oferowano także z silnikami wysokoprężnymi. W roku 1985, do dwudrzwiowych wersji hatchback i sedan, dołączyła popularna wersja pięciodrzwiowa. Corsa A sprzedawała się znakomicie - w sumie wyprodukowano 3,1 miliona egzemplarzy tego modelu.

Akt drugi: 1993 – 2000

Aktualności Opla: Sukces Corsy Pomimo sukcesu Corsy pierwszej generacji, w Rüsselsheim zdecydowano, że jej następczyni zostanie „ulubienicą pań”. Do pracy zabrał się legendarny projektant Opla, Hideo Kodama. Jego zaokrąglona i stylistycznie łagodniejsza Corsa wyróżniała się urokliwymi „szeroko otwartymi oczami” reflektorów, które kojarzyły się z milutką twarzyczką dziecka. Corsa B była od poprzedniczki o dziesięć centymetrów dłuższa i znacznie przestronniejsza w środku. Zastosowano w niej także – po raz pierwszy w tej klasie samochodów – wyższe standardy bezpieczeństwa, w tym układ ABS, wzmocnienia boczne nadwozia oraz przednie poduszki powietrzne. Na niektórych rynkach, oprócz Corsy hatchback, Opel ponownie zaoferował wersję sedan, a także kombi i pick-up. Już wcześniej silniki benzynowe były wspomagane przez wtrysk paliwa i katalizatory, a wersja GSi otrzymała dodatkowo 16-zaworowy silnik i turbodoładowane jednostki wysokoprężne. Corsa drugiej generacji odnosiła sukces na całym świecie, a sprzedaż sięgnęła 4 milionów egzemplarzy.

Akt trzeci: 2000 – 2006

Zgodnie z zasadą, która mówi, że nie zmienia się składu zwycięskiej drużyny, o zaprojektowanie kolejnej generacji Corsy ponownie poproszono Hideo Kodamę. Jej styl wyraźnie nawiązywał do udanej poprzedniczki. Corsa C otrzymała wydłużone o dziesięć centymetrów nadwozie i nieco szerszy rozstaw osi, dzięki czemu Corsa zyskała wewnątrz więcej przestrzeni. Po raz pierwszy nadwozie zostało w całości ocynkowane. Zaawansowane technicznie czterozaworowe silniki benzynowe ECOTEC oraz nowe turbodiesle z bezpośrednim wtryskiem paliwa zapewniały wysoką moc przy stosunkowo niskim zużyciu paliwa i emisji spalin. Wszystkie jednostki spełniały obowiązujące wówczas wymagania normy emisji spalin Euro 4. Corsa C odniosła podobny sukces jak jej poprzedniczki: sprzedano 2,5 miliona egzemplarzy. 

Akt czwarty: 2006 – 2014

Od tej chwili wersje trzy- i pięciodrzwiowa podążały własnymi drogami: podobnie jak w przypadku oryginalnej Corsy A, sportowe gusta klientów miała zaspokoić wersja trzydrzwiowa o charakterystycznej sylwetce przypominającej coupé. Natomiast model pięciodrzwiowy stał się w pełni funkcjonalnym samochodem rodzinnym. Oferowana obecnie Corsa D wciąż ma niespełna 4 metry długości – jak dotąd osiągnęła dokładnie 3999 milimetrów. Technologia Opla ecoFLEX, dostępna w Corsie, w tym system Start/Stop, wspomagają redukcję zużycia paliwa i emisji spalin. Samochód z silnikiem 1.3 CDTI ecoFLEX zużywa, w cyklu mieszanym, zaledwie 3,3 litra paliwa na 100 kilometrów przy emisji CO2 wynoszącej zaledwie 88 g/km. Produkcja Corsy czwartej generacji, sprzedanej dotychczas w liczbie 2,8 milionów egzemplarzy, dobiega końca. Łączna sprzedaż wszystkich czterech generacji modelu osiągnęła 12,3 miliona, z czego 11,7 miliona sprzedano w Europie.

Akt piąty: 2014 – ...

Jeszcze przed końcem tego roku klienci poznają Nową Corsę E. Piąta generacja trzy- i pięciodrzwiowej Corsy będzie w dalszym ciągu produkowana w zakładach Opla w Saragossie oraz w Eisenach, gdzie produkowany jest również Opel ADAM – mniejszy brat Corsy, co przywodzi na myśl jej niegdysiejsze pokrewieństwo z Kadettem. Okazuje się, że z samochodami bywa podobnie jak z ludźmi – w miarę upływu czasu dzieci rosną i stają się dorosłymi.


Formularz kontaktowy

W celu wysłania do nas zapytania lub informacji prosimy wypełnić formularz kontaktowy

Imię*:
Nazwisko*:
Firma:
E-mail*:
Telefon*:
Wybierz dział*:
Wybierz lokalizację*:
VIN pojazdu:
Wiadomość*:

Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez MW MuchaAuto sp. z o.o.
Zasady przetwarzania oraz informacje na temat przysługujących Państwu uprawnień wraz z naszymi danymi kontaktowymi znajdują się w polityce prywatności.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MW MuchaAuto sp. z o.o. z siedzibą w 43-190 Mikołów ul. Katowicka 59 w celu odpowiedzi na przesłane zgłoszenie

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez MW MuchaAuto sp. z o.o. informacji marketingowej aktualnych promocji, wyprzedaży środkami komunikacji elektronicznej, zgodnie z Ustawą z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 roku, nr 144 poz. 1204 z późn. zm.).

Jednocześnie wyrażam zgodę na otrzymywanie od MW MuchaAuto sp. z o.o.. informacji handlowych w powyższym zakresie, w którym zostały wyrażone przeze mnie zgody, poprzez końcowe urządzenia telekomunikacyjne, a w przypadku wyboru elektronicznej formy komunikacji (e-mail lub SMS/MMS), także z użyciem tzw. automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16.07.2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 roku nr 171, poz. 1800 z późn. zm.).

 
proszę wpisać numer
  
*pole wymagane

 

Jazda testowa
Dowiedz się więcej

MW MuchaAuto sp. z o.o.
Autoryzowany Dealer Marki Opel


Gliwice

ul. Tarnogórska 188a
44-105 Gliwice
woj. śląskie

SALON GLIWICE


Oświęcim

ul. Krakowska 21
32-600 Oświęcim
woj. małopolskie

SALON OŚWIĘCIM


Mikołów

ul. Katowicka 59
43-190 Mikołów
woj. śląskie

SALON MIKOŁÓW


Tychy

ul. Beskidzka 51
43-100 Tychy
woj. śląskie

SALON TYCHY


Sosnowiec

Al. Zaglebia Dabrowskiego 19
41-219 Sosnowiec
woj. śląskie

SALON SOSNOWIEC


Bielsko-Biała

ul. Warszawska 158
43-300 Bielsko-Biała
woj. śląskie

SALON BIELSKO-BIAŁA


 

Modele:

Corsa   |   Astra   |   Insignia   |   Crossland   |   Grandland